V tomto roku bol po dlhom boji psíčkarov s politikmi v parlamente prijatý zákon, že pes nie je vec, ale živá bytosť. Je načase venovať pozornosť aj týmto živým bytostiam. Každý kto vlastní psíka platí aj „daň za psa“ mestským častiam Bratislavy a mestské časti nám zato ponúkli malé oplotené výbehy, respektíve jeden výbeh v rámci jednej mestskej časti, tak maximálne o rozmeroch 30 x 80 metrov a kotúčik odpadkových sáčkov. V niektorých mestských častiach Bratislavy nenájdeme žiadny výbeh pre našich štvornohých priateľov.

Taktiež každý psičkár vie, že takýto výbeh (30x80m) je pre psíka nedostatočný a vlastne ide len o väčší koterec, kde sa miešajú psíci a nie jeden krát musí majiteľ menšieho psíka čakať na uvoľnenie výbehu, ak sa vo výbehu šantia väčšie psíky.

Určite nikomu nie je prijemné, že venčenie našich psíkov vykonávame v sídliskách mestských častí a dochádza k znečisťovaniu okolitého prostredia nezodpovednými majiteľmi psíkov, bez pozbierania exkrementov po našom miláčikovi. Niekedy to ani nie je možné, ak psík ma hnačku. Toto všetko nie je prijemné najmä ak sa na tých istých miestach, kde sa venčí psík, sa hrajú aj malé deti.

Je potrebné, aby obyvateľom mesta a najmä naším psíkom pomohlo mesto. Bratislava má mnoho miest, kde je prirodzené prostredie lúky či lesy, kde psík môže mať prirodzený výbeh a nemusí byť stále uviazaný na vôdzke a tým si aj spraviť svoje potreby, či pohrať sa s ďalšími psíkmi. Socializácia psíkov je veľmi dôležitá aj pre ľudí vrátane samotných psíkov.

Niet väčšieho relaxu, keď vidíte svojho psíka ako sa naháňa v prirodzenom prostredí ako len v malom výbehu. Každý zo psičkárov vie, že vybehaný pes je dobrý pes. Mojou snahou bude vytvoriť v každej mestskej časti Bratislavy viac zón s voľným výbehom v prirodzenom prostredí tak, aby aj psík bol šťastný, spokojný a samozrejme, aby boli spokojní aj tí, ktorí kritizujú psičkárov.

 

Moderné mesta začali budovať aj verejné toalety pre psíkov. Vyčistiť mesto a sídliská od psích exkrementov musí byť úlohou životné­ho prostredia mesta. Psie exkrementy patria do kategórie infikovaného a alergénneho odpadu, z čoho vyplýva, že sú zdraviu človeka nebezpečné. K čistejšiemu prostrediu by mohlo pomôcť napríklad vybudovanie verejných toaliet pre psíkov, ktoré sa bežne používa­jú v zahraničí. Takéto miesta síce slúžia psíkom len na malú potre­bu, ale zabraňujú vysychaniu ze­lene a ničeniu mestského mobiliáru. Napríklad ECO DOG TOILET STANICA obsahuje patentovanú zložku so psími feromónmi, ktoré sa postupne uvoľňujú do prostredia, čím aktívne priťahujú psíkov na vykonanie potreby v rámci stanice. Majú upokojujúci účinok, preto si psíci chcú označiť močom a tým aj získať toto kľudné teritórium.

Určite netvrdím, že všetci psičkári sú nezodpovední, práve naopak, je mnoho takých, ktorí chcú pomôcť a súhlasia aj s takýmto riešením.